Galavečer s Helenou Vrtichovou 24.1.2015

Dňa 24.1.2014 občianske združenie Silnejší slabším v spolupráci s Obecným úradom Chocholná – Velčice zorganizovalo Galavečer s Helenou Vrtichovou. Pozvanie prijali hostia z DSS Adamovské Kochanovce, deti z Detského mestečka, Detský domov Adamovské Kochanovce, Centrum voľného času Včielka z Púchova. Počas večera odprezentovali svoje vystúpenia, ktoré si pripravili pod vedením dobrovoľníkov občianskeho združenia Silnejší slabším a vychovávateľov z DSS Adamovské Kochanovce.
Plná sála kultúrneho domu prispela k výbornej atmosfére, ktorá prispela k prelomeniu bariér medzi deťmi z detských domovov, domovov sociálnych služieb a detí z rodín.

Večerom sprevádzala moderátorská dvojica Simonka a Mária, ktoré na pódiu postupne uvítali divadelné predstavenie, hip-hop s baletom, orientálny tanec, gitarové vystúpenie aj moderné tance.
Vážime si, že pozvanie prijala aj spevácka skupina Studienka s pekným vystúpením. Zážitok z galavečera zavŕšila známa speváčka Helena Vrtichová, ktorá roztancovala celú sálu.

Ďakujeme všetkým, kto prispel finančne, materiálne a aj darovaním 2% na naše aktivity.
Ďakujeme Vám všetkým a tešíme sa na spoluprácu aj v roku 2015.

www.silnejsislabsim.wordpress.com

 

20150124_163829

20150124_164128 20150124_170915 DSC03634 DSC03640 DSC03647 DSC03656 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisement

Nadácia Allianz – projekt

allianz-nadacia-logo

Zásluhou vašej nadácie sme prispeli k aktívnemu tráveniu voľného času a deti nesedeli doma pri počítačoch a televízoroch. Počas aktivít, ktoré trvali dva mesiace sme sa naučili základy prvej pomoci ,kde za pomoci študentky ,ktorá študuje medicínu sa oboznámili s prvou pomocou pri úrazoch ,ktoré sa môžu stať pri športe, pri presune na športovisko. Veľmi prospešnou boli športové aktivity ,kde pod vedením skúsenej cvičiteľky (Janka Košťálová) pravidelne cvičili v skupine vytvorili aj spoločný výstup formou tanca.

Nová šanca

27761                  stiahnuť

Členovia Občianskeho združenia Silnejší slabším a klienti z domova sociálnych služieb Adamovské Kochanovce sa zapojili do projektu s názvom Nová šanca, ktorý je podporený programom Mládež v akcii. Projekt trvá od februára 2014 do februára 2015.

V rámci projektu sa pravidelne stretávame na tenisových kurtoch, kde pod vedením trénera cvičíme a učíme sa hrať tenis. Veľmi zaujímavé sú pre nás aj skupinové cvičenia v športovej hale v Trenčíne, kde cvičíme podľa individuálnych tréningových plánov. Navštevujeme aj posilňovňu a prístupné športoviská. Momentálne sa veľmi tešíme na stretnutia so silnými mužmi Slovenska.

PicMonkey Collage

Projekt Šikovníček

Občianske združenie Silnejší slabším realizuje  projekt Šikovníček podporený mestom Trenčín. Projekt je zameraný na voľnočasové aktivity, kde starší ľudia – dobrovoľníci učia deti pracovať s hlinou, drevom a inými materiálmi. Ako pomôcka nám slúži hrnčiarsky kruh a práca na ňom nás veľmi baví. Okrem iného sa učíme  šiť,  pliesť,  vyšívať  a  iné  ručné práce. V rámci mesiaca december plánujeme piecť medovníky, pripravovať vianočné dobroty a ozdoby na vianočné sviatky. Pomáhať nám budú dobrovoľníčky – staré mamy, ktoré poznajú veľa chutných receptov.
Deti sa na aktivity tešia.

                                                          ĎAKUJEME!!!

20140917_161408

Nech sa nám netúlajú

                                                          COOPJednota nadácia

Deti z Občianskeho združenia Silnejší slabším sa zúčastňujú projektu Nadácie COOP  JEDNOTA pod názvom ,,Nech sa nám netúlajú“. Projekt prebieha do decembra 2014.

V rámci projektu sa stretávame vo voľnom čase v obci Chocholná-Velčice a využívame hrnčiarsky kruh. Taktiež si šijeme kostýmy na divadielko, používame rôzne pomôcky na tvorivé aktivity a vyrábame pekné predmety. Do projektu sú zaradené aj deti z detského domova a domova sociálnych služieb. V rámci projektu sa učíme nové techniky ručných prác. Najviac máme radi prácu s hlinou a kruhom. Keďže sme nevedeli ako sa s takým hrnčiarskym kruhom pracuje, na zaučenie sme si zavolali pani, ktorá nás oboznámila s prácou na hrnčiarskom kruhu, pričom nás naučila nové poznatky. V rámci aktivít sme sa veľa informácií dozvedeli aj od pána Jozefa. Ten nám porozprával o pestovaní a a ako sa starať o kvety.
collage

Sokoliari na Kykuli

Na sklonku leta a jesene prišli pozrieť naše občianske združenie Sokoliari ,,Falconarii” z Považskej Bystrice. Priniesli so sebou rôzne veľké dravce, o ktorých nám porozprávali veľa informácií. O sokoliarstve smesa dozvedeli tak veľa zaujímavých vedomostí. Sokoliari nám taktiež predviedli dravcov v akcii a dokonca sme si mohli vyskúšať aké je byť sokoliarom. Tí nebojácni nechali lietajúcich dravcov pristáť na svoje ruky. Pekné sobotné popoludnie sme strávili spoločne s deťmi z Detského domova Detské mestečko Zlatovce. Touto cestou chceme za vydarenú akciu poďakovať Sokoliarom Falconarii a Danke Oravcovej za poskytnutú pomoc.

ĎAKUJEME!

Fotky z návštevy sokoliarov nájdete v našej fotogalérii.

Zbohom prázdniny, vitaj škola!

Už samotný nadpis – Zbohom prázdniny, vitaj škola Vám napovie o čom bude tento článok.

Prázdniny sú fuč a pred nami je 10 mesiacov školskej driny. Dni voľna, ktoré deti majú úplne najradšej ubehli ako voda a naše OZ Silnejší slabším sa aspoň malým kúskom snažilo skvalitniť dni voľna vašich detí. Každý štvrtok sme sa stretávali v parku v Chocholnej (od 9-tej hodiny do obeda), kde sme sa počas tých pár hodín oboznámili s tenisom. Touto cesto chceme poďakovať trénerovi J. Bulkovi za ochotu a trpezlivosť. Naše stretnutia boli priateľské, kde si deti medzi sebou našli kamarátov a čo je hlavné, využili tento čas pre zábavu, šport, svoje záujmy. 

Ďakujeme taktiež i dobrovoľníkom, ktorí sa pravidelne stretávali a zapájali do aktivít. Taktiež veľké ĎAKUJEME patrí i samotným deťom, pretože to robíme pre nich a veríme, že sa vám medzi nami páčilo 🙂 

Deti, prajeme Vám v škole veľa úspechov a dobrých známok. 

P.S.: Nesmúťte, o chvíľu sú tu prázdniny zas.

Fotografie z Prázdninových ŠTVRTKOV nájdete vo fotogalérii.

Tvorivo-zábavný deň

V sobotu, dňa 2.augusta 2014 sa v Parku Slobody v Chocholnej-Velčiciach konali dva projekty, ktoré sú podporené z Európskeho sociálneho fondu. Išlo o dva projekty pre deti a mládež do 30 rokov: Tržnica tvorivých rúk, kde si deti a mládež mohli vyskúšať nové techniky ako je napr. práca s hlinou. Rozprávkový náučno-zábavný park bol zameraný na športové stanovištia, pričom si deti vyskúšali i základy prvej pomoci. V parku deti vítali dobrovoľníci prezlečení za rôzne masky (ježko, včelička, pirát, šermiarka).

Stačí kliknúť na nasledujúci odkaz a môžete sledovať atmosféru priamo miesta diania. 

Vystúpenie na Fare v Drietome

Naše OZ Silnejší slabším dostalo pozvanie na Faru v Drietome, kde celý týždeň prebiehal tábor pre deti. Keďže v piatok sa deťom tábor chýlil ku koncu, prišli sme, aby sme tábor ukončili tak ako sa má – a to dobrou náladou. Naše divadelné predstavenie oživil Samko Jastrabík a jeho hrou na heligonke a taktiež naše slávne spevácke Duo – Samko a Peťo.

Ďakujeme za pozvanie a skvelú atmosféru 🙂

Fotografie z vystúpenia nájdete v našej fotogalérii.

Kykula

OZ Silnejší slabším pozvalo Súkromnú materskú škôlku Motýlik na sobotňajšie popoludnie. Rodičia s deťmi nás tak prišli pozrieť na Kykulu, kde sme strávili krásne dva dni plné zábavy a šantenia. Horúce dni sme strávili v bazéne, kde sme sa schladili a poriadne vyšantili. Ostatok času sme využili na rôzne hry, kde sa zapájali či už tí najmenší ale i dospeláci. Večer sme ukončili opekačkou a pozeraním filmu. Sobotu sme sa premenili na hríbarov a boli sme pozrieť či nejaký ten hríb nájdeme. Boli sme prekvapení a naozaj sa nám čo-to podarilo nájsť.
Prežili sme pekné dva dni na takom krásnom mieste akým je Kykula.

ĎAKUJEME tým, ktorí sa o nás výborne postarali.

Fotografie z nášho pobytu na Kykuli si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Prázdninový štvrtok

10.7.2014 – bol prvý štvrtok čo sme sa stretli v Parku Slobody, aby sme deťom spríjemnili a oživili prázdninové popoludnie. Naše OZ Silnejší slabším sa bude stretávať každý ŠTVRTOK počas prázdnin, kde si dnes deti zahrali badminton, kreslili kriedami na zem, kreslili si, hrali tenis, modelovali a najväčšou zábavou bol pre nich nový elektrický hrnčiarsky kruh, na ktorom nás naučili pracovať dve milé tety – Zuzka a Lýdia za čo im veľmi pekne ĎAKUJEME. Každému, kto sedel za týmto novým kruhom to šlo výborne a vznikli tak pekné nádobky, misky, tanieriky, ktoré si dáme upiecť do pece a neskôr namaľujeme.
Napriek tomu, že neprišlo medzi nás veľa detí – sme vďační i za tých, ktorí nás navštívili. Veríme, že sa im medzi nami páčilo, prídu i nabudúce a zoberú so sebou i kamarátov Tak deti, tešíme sa na vás už o týždeň – 17.7.!!!

Fotografie z prvého štvrtkového stretnuutia nájdete vo fotogalérii.

Pracovné popoludnie

Občianske združenie Silnejší slabším organizovalo dňa 7. júla 2014 brigádu „SPOLOČNE ZA KRAJŠÍ PARK“ v našej obci. Na brigáde sa zúčastnili dobrovoľní občania a mládež z obce. Napriek tomu, že účasť bola veľmi slabá, ĎAKUJEME tým, ktorým záleží na tom, kde sa stretávame.

Počas brigády sa kosilo troma krovinorezmi, hrabalo, zametalo a zbierali sa napadané konáre a hlavne poklady, ktoré naša mládež počas svojich voľných aktivít tak rada rozhadzuje v takom peknom prostredí. Napriek tomu, že park neslúži ako smetisko, povaľovala sa tam celá hŕba odpadkov (fľaše od alkoholu, plasty, cigarety, matrac, handry,…). Mládež, ktorá tak rada navštevuje prázdninový klub sa prišla poprechádzať po parku, aby videla ako sme im to tam vyčistili na večerné stretnutia. Chceme sa poďakovať zúčastneným i nezúčastneným a dúfame, že park, ktorý nám mnohí závidia ostane pre nás, naše deti a hostí ČISTÝ.

collage

collagea

Kam ísť cez leto…

Dnešný deň je posledným dňom školského roka. Deti si prevzali svoje vysvedčenia (veríme, že len s dobrými známkami. A ak by sa tam objavila nejaká tá horšia – nech je pre nich motiváciou ZLEPŠIŤ SA) a od zajtra (alebo oddnes???) deťom začínajú vytúžené letné 2-mesačné PRÁZDNINY!!! Občianske združenie Silnejší slabším si pre deti pripravilo letný program.

PRÁZDNINOVÝ HARMONOGRAM

Tak deti, šup – šup, neseďte doma a príďte medzi nás!!! Každý je medzi nami vítaní. Tešíme sa na vás.

Dobrovoľníctvo

OZ Silnejší slabším hľadá dobrovoľníkov, ktorí majú záujem s nami spolupracovať, pomáhať nám pri akciách a projektoch, rozšíriť si obzory spoluprácou s deťmi. Každá ruka je pre nás veľkou pomocou, preto vítame každého, kto má nadšenie robiť dobrú vec pre iných. Ak sa chcete pridať medzi nás, tak neváhajte a dajte nám o sebe vedieť!

Čo je vlastne dobrovoľníctvo?

-ide o neplatenú činnosť, ktorú osoba vykonáva z vlastnej vôle v prospech druhých,

-ide o činnosť, ktorú môže vykonávať každý človek. Jedinou podmienkou je mať chuť pre pomoc iným,

-ide o činnosť, ktorá človeka vnútorne napĺňa a mnoho ďalších iných vecí…ale to už 

…vyskúšajte sami, čo to vlastne dobrovoľníctvo je.

Podmienkou je ZAPOJIŤ SA MEDZI NÁS! 

srdce

Naše Divadielko Chichi-chacha, ktoré sa tentokrát predstavilo s pripraveným divadelným predstavením ,,O včielke Maji a jej kamarátoch” je podporené Nadáciou VÚB.

            ĎAKUJEME!

collage

ĎAKUJEME

OZ Silnejší slabším počas školského roku 2013/2014 sa stretávalo každý piatok. Naša práca sa napokon odzrkadlila, keď naše občianske združenie dostalo pozvanie ako hosť pri príležitosti oslávenia MDD v HOSS CENTER a v Seniorville v Trenčíne už druhý rok po sebe. Vystúpili sme s pripraveným divadelným predstavením ,,O včielke Maji a jej kamarátoch“. Deti sa predstavili aj v úlohách modeliek a modela v malej EKO-MÓDNEJ SHOW. Veľkú radosť urobil Samko Jastrabík v Seniorville, kde spríjemnil atmosféru hrou na heligonke. Vyjadrujeme veľkú vďaku rodine Jastrabíkovej, Kováča Miroslava, Kováča Jána, Chalúpkovej, Holíčkovej, Huňovej zo Zemianskeho Podhradia, ktorí zabezpečili odvoz detí a pomôcok. Ďakujeme i Šimonovi HabánkoviVeronike Petrovičovej za pomoc pri zaistení hudby pri akciách. Dobrovoľnému hasičskému zboru Chocholná-Velčice ďakujeme za poskytnutie priestoru pri nácviku nášho predstavenia.

Divadielko Chichi-chacha je podporené nadáciou VÚB.

stiahnuť

OZ Silnejší slabším ĎAKUJE za pomoc každému, kto sa pričinil akýmkoľvek spôsobom a pomohol nám zrealizovať krásne vystúpenia.

Nemôžeme zabudnúť na deti, ktoré sú hlavným dôvodom úspešných predstavení. Deti, ste SUPER! (Peter Kotrha, Palko Huňa, Katka Holíčková, Samuel Kulich, Lucka Margetínová, Eliška Kováčová, Matúš Kotrha, Samuel Jastrabík, Viviana Kováčová, Klárka Chalúpková, Klárka Jastrabíková, Dianka Ištoková, Jelka Huňová, Kristínka Horňáková)

collage

MDD v HOSS Centre

Dopoludnie na Medzinárodený Deň Detí naše OZ Silnejší slabším strávilo v areáli HOSS CENTER v Trenčíne, kam sme dostali pozvanie už druhý rok po sebe. Naše združenie vystúpilo pred publikom s pripravenou hrou ,,O včielke Maji a jej kamarátoch” a taktiež sme predstavili i naše eko-módne kostýmy, ktoré predviedli naše modelky a model. Dnešný deň bol plný úsmevu, radosti a pocitu z dobre odvedenej práci. Ďakujeme za pozvanie a príjemnú atmosféru, ktorá nám robila spoločnosť v dnešný pekný deň.

Fotografie z MDD si môžete prezrieť v našej fotogaléri.

Medzinárodný Deň Detí

Chocholná-Velčice, 30. májMedzinárodný deň detí je sviatok všetkých detí, ktorý sa oslavoval aj v našej obci. Vystúpenie pre deti zo základnej a materskej školy si pripravilo Občianske združenie Silnejší slabším.

Oslava Dňa detí začala vystúpením Divadielka Chichi-chacha s pripravenou rozprávkou ,,O včielke Maji a jej kamarátoch.“ Malým hercom pred začatím predstavenia pomohol úvodný potlesk detských rúk, ktorý ich zbavil trémy.

Po skončení divadielka nasledovala EKO MÓDNA SHOW. Detskému publiku deti z OZ predviedli kostýmy vyrobené výlučne z ekologických materiálov. Medzi modelmi nechýbala Valentínka, Búrka, Legionár, Lúka, Jahôdka, Jeseň, Čierno-biela variácia, Dvorná pani a módnu prehliadku uzatváral Mušketier, ktorému ako statočnému bojovníkovi nechýbal meč. 

Dnešný deň, ktorý patril deťom, sa nemohol obísť bez prekvapenia. Tým najväčším bol príchod hokejistov – Majstrov Slovenska do 20 rokov, pod vedením trénera Marcela Hanzala. Dominik Novák (17 rokov), Andrej Longauer (18 rokov) a Lukáš Berák (17 rokov) priniesli deťom ukázať hokejistické dresy a medaily. Deti z OZ a zo školy podarovali mladým hokejistom darčeky, aby im priniesli šťastie a veľa gólov do protihráčskych brán. Ako odmenu hokejisti darovali OZ dres s podpismi každému dieťaťu medailu. Po odovzdaní poslednej medaily prišiel čas na detské zvedavé otázky. Dominik, Andrej, Lukáš a pán tréner nám porozprávali zážitky zo školy ale i z miesta, kde sa cítia najlepšie – na ľade. Po krátkom rozhovore, deti vyzvali našich hostí, aby sa s nami zahrali na hada. Deti sa s hokejistami pochytali za ruky a dlhočizný had putoval na športové ihrisko, kde deti svojimi telami vytvorili živý nápis MDD. Hokejisti ako správni športovci si pre deti pripravili rozcvičku, ktorej súčasťou boli drepy i kľuky. Po tom, ako si deti ponaťahovali svoje telíčka nasledovala autogramiáda a fotenie s našimi hosťami.

Posledným bodom dnešnej oslavy Dňa detí boli súťaže, kde si deti vyskúšali rôzne zaujímavé hry a zasúťažili si proti sebe.

Na záver sme sa poďakovali našim hosťom a deťom zo ZŠaMŠ, ktorí prijali naše pozvanie na oslávenie tohto pekného dňa.

OZ Silnejší slabším ďakuje OÚ Chocholná-Velčice za poskytnutie priestorov a spoluprácu.

 

Divadielko pripravili:

Scenár a výzdoba: Janka Komadelová

Réžia: Milka Šprtlová

Hudba: Lenka Fraňová

Kostýmy: Marta Dovinová

Účinkovali:

Rozprávač: Peter Kotrha

Vilko: Palko Huňa

Včielka Maja: Katka Holíčková

Flip a kuchár: Samuel Kulich

Princezná: Lucka Margetínová

Lienka: Eliška Kováčová

Kočiš: Matúš Kotrha

Víly: Viviana Kováčová, Klárka Chalúpková, Klárka Jastrabíková, Dianka Ištoková, Jelka Huňová

Flauta: Kristínka Horňáková

Fotky si z dnešného dňa nájdete v našej fotogalérii.

Športový deň

19.5.2014 – bol deň, na ktorý sa tešili isto všetky deti z OZ Silnejší slabším. Hlavný dôvodom bola hlavne sľúbená lukostreľba, ktorú sme mali možnosť si aj naživo vyskúšal. Akcia prebiehala na školskom internáte, ktorý je súčasťou Športového gymnázia v Trenčíne. Práve odtiaľto sme dostali pozvanie na popoludnie, kde sa stretli deti z detského domova, Domova sociálnych služieb z Adamovských kochanoviec a deti z OZ Silnejší slabším. Čakalo nás veľa akcií, ktoré si pre nás vymyslela študentka Aneta. Hlavnou náplňou bola už spomínaná lukostreľba, ktorú nás naučil pán zástupca. Vystreliť z luku si vyskúšali skôr chlapci, ktorým to šlo veľmi dobre. Dievčatá si skúsili modelovanie z hliny a taktiež aj servítkovú techniku. Anetka si pre nás pripravila aj spätnú väzbu vo forme plagátu “Splnený sen”, kde deti odtláčali ruky namaľované na ružovo alebo na modro (ružová farba vyjadrovala, že sa pripravená akcia deťom páčila a modrá farba, že sa im dnešné popoludnie nepáčilo). To, že sa deťom dnešný športový deň páčil prejavili aj svojimi ružovými odtlačkami rúk na plagáte. Jediná modrá odtlačka ruky sa objavila na plagáte s odôvodnením: ,,ružová nie je chlapská farba.”  

Všetkým sa však na pripravenej akcii veľmi páčilo, pretože deti si mohli vyskúšať nové veci, ktoré doteraz nepoznali. Naučili sa servítkovú techniku, ktorú môžu využívať pri vytváraní darčekov pre kamarátov a hlavne, mohli sme byť spolu a aspoň na chvíľu odísť od bežného dňa.

OZ Silnejší slabším ĎAKUJE za krásne popoludnie, pomoc a príjemnú atmosféru 🙂

Fotky z dnešného dňa môžete nájsť vo fotogaléri.

UTOROK – deň tenisu

13.5.2014 – deň, kedy OZ Silnejší slabším zahájilo prvú hodinu na tenisových kurtoch v Chocholnej. Všetci, ktorí dnes držali v ruke raketu (mnohí z nich prvýkrát v živote), mali veľký úsmev na tvári a nadšenie v srdci. Išlo to všetkým VÝBORNE. Už sa tešíme na budúcu hodinu. Každý utorok sa budeme stretávať s deťmi z domova sociálnych služieb, aby sme ukázali, že nás ŠPORTOVAŤ baví 🙂

1901412_1497090757173783_2104380185426482857_n

Stačí si kliknúť na nasledujúci článok, kde sa dozviete všetko potrebné o tomto dni.

http://www.csskochanovce.sk/podujatia/ucime-sa-hrat-tenis.html?page_id=14807

Pripravované akcie

19.5.2014 – Športové gymnázium v Trenčíne – lukostreľba a tvorivé dielne

30.5.2014 – Program pre ZŠsMŠ Chocholná-Velčice k príležitosti MDD

1.6.2014 – HOSS Sport Center k príležitosti MDD (11:00 hod.)

collage

Neváhajte a príďte medzi nás. Neminie vás dobrá nálada a kopu smiechu 🙂

EKO-módna show

Najnovším podujatím, ktoré deti a mládež z OZ Silnejší slabším mali, bola 14. marca 2014 malá EKO MÓDNA SHOW, na ktorej deti predviedli kostýmy vyrobené výlučne z ekologických materiálov. Kostýmy si deti vymysleli, vyrobili alebo dotvorili sami.

To, ako sa ekologické kostýmy vyrábajú a ako vyzerajú na malých modelkách a modeloch si môžete prezrieť v našej fotogaléri. 

Predvianočné motivácie

Vianoce sa blížia a ešte nemáte nápad na darček? Prekvapte svojich blízkych a darujte im vlastnoručne vyrobený darček. Ozdobíme si spolu perníček, vyrobíme si darčeky pre blízkych, posedíme si, porozprávame sa, zaspievame a ešte omnoho viac.

images

Kedy? 15.12.2013

Kde? Obecný úrad Chocholná-Velčice

O koľkej? od 14:00 hodiny

Kto sa na vás teší? OZ Silnejší slabším

Príďte medzi nás. Vítaní je každý!

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť ako nám bolo spolu dobre:

Kykula 2013

Občianske združenie Silnejší slabším s vedúcou Emíliou Šprtlovou a neformálna skupina Sluníčko s vedúcou Annou Vintrovou vytvorili výmenu podporenú programom Mládež v akcii. Výmeny sa zúčastnilo osem Čechov zo Starého Hrozenkova a okolia, osem Slovákov z obce Chocholná a okolia Trenčianskeho kraja, štyria vedúci, jedna zdravotná sestra. Projekt sa konal od 5.8. do 15.8.2013 v obci Chocholná-Velčice (oblasť Kykula – chránená krajinná oblasť).  Miesto výmeny sme určili vzhľadom na postihy našich účastníkov. Naše skupiny pochádzajú z vidieka, máme rôzne zdravotné aj telesné problémy.  Tým pádom sa nám ťažko zaraďuje do spoločnosti a nemáme veľa možností nájsť si prácu.  Našimi aktivitami sme chceli vzbudiť záujem o návrat k ručným remeslám. Inšpiráciou projektu bol TV program FARMA. Názov nášho projektu bol FARMA A NÁVRAT K REMESLÁM. Počas projektu sme si vymieňali poznatky o práci v poľnohospodárstve, vyskúšali sme si vytvoriť rôzne výrobky z dreva, hliny a taktiež sme sa venovali aj ručným prácam. Mali sme zaujímavé prednášky o včelárstve, rezbárstve, výrobkoch  z kože, technikách maľovania obrazov, výrobe mliečnych výrobkov a umeleckých predmetov. Všetky aktivity smerovali k zlepšeniu našich situácií, vedieť si privyrobiť a nájsť si brigádu. Našimi pracovnými metódami boli workshopy, diskusie, kvízy, energizéry a ručné práce. Počas výmeny sa nám podarilo prekonať bariéry a projekt prekonal naše očakávania.

Na základe informácií o projekte nás bolo navštíviť aj veľa ľudí z obce a okolia, ktorí nás prišli podporiť a pomôcť nám pri  aktivitách. Priniesli nám rôzne darčeky a odmeny. Veľké poďakovanie patrí hlavne Obecnému úradu Chocholná – Velčice, včelárovi Jánovi Petrovi, rezbárovi Jánovi Ozimému, poľnohospodárovi Petrovi Šprtlovi. Ďalej ďakujeme dobrovoľníkom pani Danke Oravcovej, Janke Komadelovej, Danke Hodulíkovej a všetkým, ktorí nám pomohli a prišli nás navštíviť a podporiť. Naše skupiny sa cítili veľmi dobre a odniesli sme si veľa poznatkov, nové priateľstvá a veríme, že novo získané vedomosti a zručnosti využijeme aj v praxi.

Na záver výmeny sme mali vzácneho hosťa – speváka Alana Mikušeka, ktorý nám odpovedal na naše zvedavé otázky, zaspieval nám piesne a splnil sen stretnutia pre nás všetkých a hlavne pre Janka Vaneka a Emila Šimčíka. Alan Mikušek nám napísal venovanie: ,,Čakal som všeličo, ale toto som ani netušil. Banda úžasných ľudí, plných radosti, lásky a dobrej nálady”.

Čo sme všetko robili na krásnom mieste, akým je Kykula si môžete pozrieť práve tu:

http://www.youtube.com/watch?v=x1bUYWpEDc4

 

Na návšteve u M. Hossu

Dňa 18.júla 2013 sme sa zúčastnili na stretnutí u Mariána Hossu, kde sme vystupovali s naším divadielkom Chichi-chacha.

Pred komorným publikom, ktoré tvorili deti zo škôlky a deti z domova sociálnych služieb, zahralo divadielko Chichi-chacha predstavenie ,,O perníkovej chalúpke”. Marián Hossa s rodinkou so záujmom sledoval predstavenie a všetci sa dobre bavili.

Po predstavení nasledovalo odovzdávanie darčekov pre Mariána, ktoré deti vyrobili. Marián nám popodpisoval kartičky a odpovedal na otázky počas spontánneho neformálneho rozhovoru. Pozreli sme si fotografie a dresy, ktoré sú vystavené v budove HOSS SPORT Center.

Milé prekvapenie sme pripravili pre Janka Vaneka, ktorému daroval Marián Hossa s manželkou Jankou dres s podpisom. Stretnutie ubehlo veľmi rýchlo a deti boli nadšené novými zážitkami. Na stretnutie s Mariánom Hossom budeme všetci dlho spomínať.

Ďakujeme pánovi starostovi za odvoz i za požičanie zvukovej aparatúry. Veľká vďaka patrí aj rodičom detí za pomoc pri preprave detí a pomôcok. Mimoriadne poďakovanie si zaslúži Janka Komadelová nielen za vytvorenie kulís, ale najmä za organizačnú pomoc pri nácvikoch i vystúpeniach. Naše poďakovanie patrí aj Monike a Miroslavovi Kubisovým, bez pomoci a ochoty  by sa toto milé stretnutie neuskutočnilo. Osobitná vďaka patrí Vierke Jantošovičovej, ktorá nám spolu s jej pracovným kolektívom prispela na pomôcky. A záverom ďakujem hlavne deťom za super vystúpenie a kolektívnu súdržnosť.

Fotky z tohto dňa, ktorý bol jedinečný pre veľa zážitkov, smiechu, radosti si môžete prezrieť v našej fotogaléri.

1012222_541048149266238_394807391_n

O perníkovej chalúpke

Občianske združenie Silnejší slabším nacvičilo divadielko ,,O perníkovej chalúpke”, kde vystúpili deti z obce a z Domova sociálnych služieb Adamovské Kochanovce. Svoju premiéru mali pri príležitosti MDD pre deti zo ZŠ a MŠ Chocholná–Velčice. Celé divadielko je skupinová práca. Kulisy sú vyrobené za pomoci detí z odpadových materiálov. V tomto divadelnom predstavení vystupovali Natália Ondrisová, Reka Šurinová, Adam Svetlík, Karin Šprtlová, Lucia Margetinová, Sofia Chorvátová, Emma Gažová, Patrik Margetin, Peter Kotrha, Martinka Ondrisová, Kristína Spačková, Barbora Horňáková, Vladko Juríček, Pavlínka Juríčková, Viviana a Vanessa Kováčová a na flaute ich sprevádzala Kristínka Horňáková. Toto krásne divadelné predstavenie, ktorého sme sa mohli zúčastniť viedla Emília Šprtlová a Janka Komadelová. Ako dobrovoľníci sa zapojili pri pomoci na tvorbe tohto úžasného divadelného predstavenia Dalibor Hrivnak a Veronika Miklášová. Deti si svoje divadielko nazvali Chichi–chacha. Dúfajme, že sa divadielko všetkým páčilo a takisto dúfame, že môžeme čoskoro očakávať ďalšie predstavenie.

Účastníci a organizátori tohto divadelného predstavenia ďakujú Obecnému úradu, ktorý im poskytol priestory a zvukovú aparatúru, ktorú plne využili pri nácviku a aj samotnom predstavení. Ďalej by sa chceli poďakovať ZŠ a MŠ Chocholná–Velčice za darčeky a za príjemnú atmosféru, vďaka ktorej z nás opadol stres pri prvom verejnom vystúpení.

Tešíme sa ďalšiu spoluprácu pri ďalšej tvorbe takýchto predstavení a vítaná je pomoc každého dobrovoľníka.

Fotky z divadelného predstavenia O perníkovej chalúpke si môžete prezrieť v našej fotogaléri.

Náboženstvo je priateľské

Od 1. 2. 2012 do 31. 10. 2012 naša skupina, kde je zaradená zdravá a znevýhodnená mládež z Chocholnej-Velčíc, Adamovských Kochanoviec, mládež z Domova sociálnych služieb a Detského domova v Adamovských Kochanovciach realizuje projekt s názvom Náboženstvo je priateľské. Náš projekt je zameraný na spoznávanie kostolov, pamiatok, drevených krížov.

V rámci tohto projektu sme pomáhali pri upratovaní kostola v Adamovských Kochanovciach, upravili a vymenili sme kvety pri kríži na Kykuli. Evanjelický pán farár nám pripravil pekné oboznámenie s históriou kostola. Spoznávame knihy, hudbu, zvyky z histórie náboženstva. Máme za sebou dvojdňové stretnutie na Kykuli, kde sme spoznávali a vyhľadávali pamiatky, zamerané na náboženstvo. Vedúcou skupiny je Veronika Miklášová a tútor Emília Šprtlová.

collage

Prikladáme video z projektu Náboženstvo je priateľské:

 http://www.youtube.com/watch?v=gNVvyCXeL-Q