Kykula 2013

Občianske združenie Silnejší slabším s vedúcou Emíliou Šprtlovou a neformálna skupina Sluníčko s vedúcou Annou Vintrovou vytvorili výmenu podporenú programom Mládež v akcii. Výmeny sa zúčastnilo osem Čechov zo Starého Hrozenkova a okolia, osem Slovákov z obce Chocholná a okolia Trenčianskeho kraja, štyria vedúci, jedna zdravotná sestra. Projekt sa konal od 5.8. do 15.8.2013 v obci Chocholná-Velčice (oblasť Kykula – chránená krajinná oblasť).  Miesto výmeny sme určili vzhľadom na postihy našich účastníkov. Naše skupiny pochádzajú z vidieka, máme rôzne zdravotné aj telesné problémy.  Tým pádom sa nám ťažko zaraďuje do spoločnosti a nemáme veľa možností nájsť si prácu.  Našimi aktivitami sme chceli vzbudiť záujem o návrat k ručným remeslám. Inšpiráciou projektu bol TV program FARMA. Názov nášho projektu bol FARMA A NÁVRAT K REMESLÁM. Počas projektu sme si vymieňali poznatky o práci v poľnohospodárstve, vyskúšali sme si vytvoriť rôzne výrobky z dreva, hliny a taktiež sme sa venovali aj ručným prácam. Mali sme zaujímavé prednášky o včelárstve, rezbárstve, výrobkoch  z kože, technikách maľovania obrazov, výrobe mliečnych výrobkov a umeleckých predmetov. Všetky aktivity smerovali k zlepšeniu našich situácií, vedieť si privyrobiť a nájsť si brigádu. Našimi pracovnými metódami boli workshopy, diskusie, kvízy, energizéry a ručné práce. Počas výmeny sa nám podarilo prekonať bariéry a projekt prekonal naše očakávania.

Na základe informácií o projekte nás bolo navštíviť aj veľa ľudí z obce a okolia, ktorí nás prišli podporiť a pomôcť nám pri  aktivitách. Priniesli nám rôzne darčeky a odmeny. Veľké poďakovanie patrí hlavne Obecnému úradu Chocholná – Velčice, včelárovi Jánovi Petrovi, rezbárovi Jánovi Ozimému, poľnohospodárovi Petrovi Šprtlovi. Ďalej ďakujeme dobrovoľníkom pani Danke Oravcovej, Janke Komadelovej, Danke Hodulíkovej a všetkým, ktorí nám pomohli a prišli nás navštíviť a podporiť. Naše skupiny sa cítili veľmi dobre a odniesli sme si veľa poznatkov, nové priateľstvá a veríme, že novo získané vedomosti a zručnosti využijeme aj v praxi.

Na záver výmeny sme mali vzácneho hosťa – speváka Alana Mikušeka, ktorý nám odpovedal na naše zvedavé otázky, zaspieval nám piesne a splnil sen stretnutia pre nás všetkých a hlavne pre Janka Vaneka a Emila Šimčíka. Alan Mikušek nám napísal venovanie: ,,Čakal som všeličo, ale toto som ani netušil. Banda úžasných ľudí, plných radosti, lásky a dobrej nálady”.

Čo sme všetko robili na krásnom mieste, akým je Kykula si môžete pozrieť práve tu:

http://www.youtube.com/watch?v=x1bUYWpEDc4

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s